Górnictwo może być nowoczesne i przyjazne dla środowiska

 

 

- Coraz większe wykorzystywanie zasobów odnawialnych jest dobrym kierunkiem, ale całkowicie nie zgadzamy się z tym, że górnictwo jest przemysłem schyłkowym. Górnictwo może być innowacyjne i nowoczesne - mówi dr Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej, koordynator inicjatywy społecznej Górnictwo OK, jeden z uczestników konferencji PRE-COP24, która odbędzie się w przyszłym tygodniu


Kierunki zmian w górnictwie i energetyce węglowej, nowe technologie i rozwiązania mogące zmniejszyć uciążliwość tych gałęzi przemysłu dla środowiska będą jednymi z podstawowych tematów spotkania. Konferencja PRE-COP24, zorganizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Rybnik oraz społeczną inicjatywę Górnictwo OK, jest jednym z wydarzeń poprzedzających grudniowy szczyt klimatyczny. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać m.in. o wyzwaniach związanych z realizowaniem polityki klimatycznej i jej kosztach społecznych, o tym, czy możliwe jest powstrzymanie globalnego ocieplenia bez nadmiernego likwidowania miejsc pracy w przemyśle.sały niemal wszystkie państwa świata. To ogromny sukces Polski bo jesteśmy liderem w tym zakresie.


Konferencja może być szansą na wypracowanie wspólnego polskiego stanowiska na grudniowy szczyt. Spotkanie ma również na celu omówienie 26 lat działań światowych organizacji na rzecz zmian klimatu oraz przedstawienie stanowisk światowych, europejskich i narodowych organizacji związkowych.

 

wnp.pl