Związki w KHW: żądamy natychmiastowej wypłaty reszty czternastki

 

 

 

Związkowcy w Katowickim Holdingu Węglowym żądają natychmiastowego wypłacenia reszty czternastej pensji. Nie zgadzają się z tym, żeby wypłata pozostałej części czternastki nastąpiła 3 marca.

 

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego poinformował, że po kilku godzinach trudnych rozmów toczonych 6 lutego  przez przedstawicieli organizacji związkowych, ministrów energii Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego oraz członków zarządu KHW ustalono termin wypłaty pozostałej części czternastki na 3 marca 2017 roku.

 

Jednak związki w KHW nie chcą nawet o tym słyszeć.

W piśmie związkowcy z KHW zaznaczyli między innymi: „my, niżej podpisane związki zawodowe reprezentujące parcowników KHW SA wobec uzyskanych informacji od ministra energii o istnieniu środków finansowych na wypłatę w całosci należnych zobowiązań płacowych pracowników KHW, żądamy ich wypłacenia w trybie natychmiastowym bez stawiania warunków. Jednocześnie deklarujemy gotowość do negocjacji w temacie dalszego funkcjonowania naszej firmy, czego dowodem jest nasza obecność i dalsze oczekiwanie na przybycie ministrów i negocjacje”.

Jak się dowiedział portal wnp.pl - obecnie w sali konferencyjnej w siedzibie KHW nadal przebywa około pięciu, sześciu działaczy związkowych.

Zgodnie z  życzeniem przedstawicieli związków - poinformował Holding -  w poniedziałek po południu przygotowane zostało porozumienie - oświadczenie dotyczące wypłaty „czternastki” i warunku, który się z tym wiąże. Zostało ono podpisane przez ministrów energii Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego oraz członków zarządu KHW SA. Następnie ministrowie udali się na spotkanie ze stroną społeczną Polskiej Grupy Górniczej. 

Podczas dalszych rozmów, kontynuowanych po opuszczeniu KHW przez ministrów, przedstawiciele organizacji związkowych odmówili podpisania wspólnego porozumienia-oświadczenia. Zażądali natychmiastowej wypłaty pozostałej części „czternastki” za rok 2016. 
Czytaj więcej: Czternastka w KHW: przygotowane porozumienie nie zostało podpisane

Spółka poinformowała, że nie dysponuje środkami, które pozwalałyby jej na to. Od późnej jesieni 2016 zarząd informował o nadejściu takiej sytuacji i zagrożeniu terminowości wypłaty nagrody rocznej.  

Zadeklarowana przez Ministerstwo Energii pomoc możliwa będzie, jak informował minister Tchórzewski, nie wcześniej niż pod koniec lutego. Przy czym jej warunkiem jest porozumienie dotyczące połączenia KHW z PGG. Związki z KHW domagają się jednak natychmiastowego wypłacenia pozostałej części czternastki.