Czerkawski: mamy nadzieję, że sprawa deputatów zostanie wreszcie załatwiona

 

 

Szkoda, że to się tak przeciągnęło w czasie, ale po raz kolejny zapaliło się zielone światło. Miejmy nadzieję, że teraz na dłużej i że sprawa deputatów wreszcie zostanie załatwiona - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

 

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział drugiego stycznia, że projekt jednorazowej wypłaty deputatu węglowego dla emerytów górniczych nie zdobył akceptacji strony społecznej. Dlatego też procedowany będzie projekt resortu energii zakładający wypłatę tego świadczenia przez ZUS.

 

- To, że już wiemy, iż nie ma akceptacji dla jednorazowej wypłaty powoduje, że mamy teraz otwartą drogę do procedowania projektu deputatów płaconych przez ZUS jako dodatek do emerytury - mówi portalowi wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Mam nadzieję, że tym razem obietnice rządu zostaną zrealizowane. To znaczy: w styczniu projekt rządowy trafi do międzyresortowych konsultacji, następnie do Rady Dialogu Społecznego, a później trafi do komisji sejmowej, gdzie zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami będzie procedowany razem z projektem obywatelskim.

Wacław Czerkawski zaznacza, że szkoda, iż to się tak przeciągnęło w czasie. Jednak po raz kolejny zapaliło się zielone światło.

- Miejmy nadzieję, że teraz na dłużej i że sprawa deputatów wreszcie zostanie załatwiona - podkreśla Wacław Czerkawski. - Zgodnie z tym, co deklarowali posłowie podczas pierwszego czytania projektu obywatelskiego. Po tych wszystkich perturbacjach wywołanych głównie przez ministra finansów Mateusza Morawieckiego rzuceniem propozycji wykupu deputatu - co całkiem zahamowało prace nad pierwotnym projektem - mamy nadzieję, że do takiej sytuacji już więcej nie dojdzie - zaznacza Wacław Czerkawski.

Autorzy projektu obywatelskiego od początku podkreślają, że ich inicjatywa ma uporządkować chaos prawny.

Obecnie mamy sytuację, że spółki węglowe regulują kwestie deputatów indywidualnie. Górnicze związki od dawna podkreślają, że przeniesienie kosztu wypłaty deputatów na budżet państwa doprowadziłoby do odciążenia spółek węglowych.

Obniżyłoby to koszt wydobycia węgla oraz spowodowało równe traktowanie górniczych emerytów.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej wypowiedziano deputat. W Katowickim Holdingu Węglowym w listopadzie 2014 roku zawieszono wypłatę deputatu na trzy lata, w okresie 2015-2017.

Z kolei Kompania Węglowa w lutym 2014 roku pozbawiła deputatu emerytów, rencistów oraz inne osoby uprawnione.

W Lubelskim Węglu Bogdanka emeryci i renciści otrzymują deputat, natomiast emeryci i renciści z kopalń zlikwidowanych także otrzymują deputat za pośrednictwem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jest on wypłacany z budżetu państwa.

Górnicze związki zaznaczają, że przyjęcie noweli umożliwiłoby uporządkować sytuację w zakresie deputatów.

30 grudnia 2015 roku zawiadomienie o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej przyjął marszałek Sejmu. Od tamtej pory związki zbierały podpisy. Nowelizacja zapewniłaby równy status emerytów i rencistów górniczych w zakresie uprawnień do otrzymywania przez nich deputatów.

Szacuje się, że rocznie koszt deputatu dla 235 tysięcy osób to ok. 391 mln zł.

Jerzy Dudała