Wacław Czerkawski: sprawa deputatów węglowych nie może się ślimaczyć!

 

 

Nie może się to przeciągać, bo emeryci czekają na rozwiązanie tego problemu - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

 

Do naszej redakcji dzwonią ludzie i pytają, co ze sprawą deputatów węglowych. A zatem zwracam się do Pana z tym pytaniem.

 

- Pytanie jest jak najbardziej zasadne, bo przecież była wielka akcja zbierania podpisów, którą to akcję zapoczątkował Związek Zawodowy Górników w Polsce.

 

W wyniku tej akcji zebrano odpowiednią liczbę podpisów. Odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego dotyczącego deputatów węglowych.

Sprawozdawcą byłem ja jako pełnomocnik komitetu obywatelskiego. Podczas pierwszego czytania odbyły się wystąpienia wszystkich klubów parlamentarnych i wszyscy ten projekt poparli - jednocześnie wnioskując skierowanie projektu ustawy do Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa w celu dalszego procedowania.

 

I co?

 

- Minęło od tamtego czasu kilka miesięcy. W międzyczasie mieliśmy sezon urlopowy. A zatem ciekawe, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa, w trakcie którego zajmą się problemem deputatów.

Wiemy też, że do Sejmu ma zostać skierowany projekt rządowy w sprawie deputatów. I obydwa projekty mają być rozpatrywane wspólnie, o czym była mowa w trakcie pierwszego czytania.

A zatem nie czynimy żadnych nerwowych ruchów i czekamy na rozstrzygnięcia.

Choć oczywiście nie może się to przeciągać, bo emeryci czekają na rozwiązanie tego problemu.

 

A jeżeli sprawa będzie się ślimaczyć?

 

- To wtedy będziemy monitować i przypominać Prezydium Sejmu oraz klubom parlamentarnym o tym, że sprawa ta nie może już dłużej czekać.

Rozmawiał: Jerzy Dudała