Wybuch w kopalni Murcki, poszukiwany górnik nie żyje

 

 

Według komunikatu Katowickiego Holdingu Węglowego do wybuchu doszło tuż po godzinie 11 w nadszybiu szybu Zygmunt kopalni Murcki-Staszic. Uszkodzony został dach budynku.

Natychmiast, zgodnie z procedurami, rozpoczęto akcję ratunkową. W rejonie zdarzenia na powierzchni nie przebywali w tym czasie ludzie. Skupiono się więc na poszukiwaniu górnika, który w czasie wybuchu przebywał na poziomie 416 m (od poziomu ziemi). Nie było z nim łączności.

Około godziny 18.30, po pokonaniu kilku kilometrów pod ziemią, ratownicy dotarli do podszybia na poziomie 416. Znaleźli tam ciało poszukiwanego pracownika. Lekarz potwierdził zgon.

Na podstawie obrażeń można przypuszczać, iż śmierć nastąpiła w następstwie fali uderzeniowej po wybuchu bańki metanu.

W jaki sposób mogło dojść do zgromadzenia metanu oraz co mogło zainicjować wybuch - przyczyny, okoliczności zdarzenia bada komisja z udziałem Okręgowego Urzędu Górniczego, Specjalistycznego UG, WUG, KHW SA i służb kopalnianych. Z uwagi na usytuowanie miejsca zdarzenia, badanie przyczyny i skutków odbywa się we współpracy między kierownictwami kopalń Murcki-Staszic (KHW) i Murcki (SRK).

Wiadomo, że przy wybuchu metanu siła eksplozja przenosi się we wszystkich kierunkach - w tym wypadku tak w górę, gdzie prawdopodobnie doszło do wybuchu, jak też w dół.

Pracownik, który stracił życie, to starszy ślusarz - sygnalista, 49 lat, 17 lat pracy w kopalni Murcki-Staszic. Żonaty, jedna dorosła córka. Dyrekcja kopalni, jak zawsze w podobnych wypadkach, oferuje pełną pomoc rodzinie.