Holdingowe wyczekiwanie

 

 

WKHW wciąż wielkie wyczekiwanie i pytanie: co będzie? Chaos informacyjny rodzi domysły i plotki. Górnicy powoli tracą cierpliwość.

 

Wyniki audytu KHW miały być podane do końca marca. Mamy już kolejny tydzień kwietnia i cisza. W zamian w mediach są informacje o tworzeniu Polskiego Holdingu Węglowego z udziałem KHW wypowiadane przez wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego czy informacje o łączeniu kopalń Wieczorek, Staszic, Wujek głównego audytora senatora Wojciecha Piechę. Do tego wciąż obawy załogi i związków zawodowych kopalni Wujek o dalsze losy.


Wszyscy czekają na finał rozmów i ostateczne zorganizowanie Polskiej Grupy Górniczej na bazie Kompani Węglowej. Czy obecny zarząd przetrwa? Rozpisano już konkurs na członków władz spółki.
Na Wujku związki zawodowe zorganizowały masówki informacyjne. Mimo bowiem informacji od zarządu, że nie ma dzisiaj konkretnych planów co do kopalni Wujek wraz z ruchem Śląsk, to jednak atmosfera robi się coraz gęstsza i to za sprawą zarządu. Otóż przy wypłacie wręczono pracownikom uprawnionym do skorzystania ze świadczeń socjalnych gwarantowanych w ustawie, ankietę mającą sprawdzić chęć przejścia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, by skorzystać z urlopów górniczych czy odpraw jednorazowych itp. Ludzie wyczuwają podstęp. Ankiety nie były anonimowe. Aby skorzystać z tych „dobrodziejstw” kopalnia lub część zakładu musi być przekazana do SRK. Co dopiero przekazano Boże Dary i znów kolejne „wygaszanie”? – pytają pracownicy.


Wszyscy zastanawiają się czy chodzi o całą kopalnię Wujek czy tylko o Ruch Śląsk? Szczególnie, że opóźniane są procedury przez Urząd Górniczy odnośnie dodatku do planu ruchu, który umożliwiłby rozjeżdżanie nowych ścian.


Związkowcy przypominają program naprawczy Holdingu, w którym przewidziano, że część kopalni Wieczorek szyb Poniatowski miał być przekazany do SRK. Teraz chce się to zmienić, bo ponoć nie spełnia kryteriów? Stąd strach: kto następny? Najgorszy w tym wszystkim jest brak konkretnej informacji- żali się Bogdan Nowak – szef ZZG w Polsce Środowiska KHW.


Takie podejście zarządu i właściciela reprezentowanego przez obecny rząd budzi niepokój i zamęt wśród załogi. Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie podano do końca marca wyników audytu, który miał ocenić spółkę i poszczególne kopalnie. Co ciekawe wciąż Rada Nadzorcza nie przyjęła planu PTE na 2016, choć zazwyczaj robiła to w lutym.


Trwa chaos i gra na przeczekanie oraz finał powstania PGG na bazie Kompani Węglowej. Co gorsza jednak w Holdingu nie ma żadnych rozmów, a rząd wciąż przekłada spotkanie z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Rodzi się tylko pytanie: jak długo będą cierpliwi górnicy?

 

                                                                                                                           Gazeta „Górnik” nr 8