Górnictwo w Polsce musi istnieć

 

 

W naszych kopalniach drastycznie ograniczono inwestycje. W ubiegłym roku wydano na nie niespełna 1,7 mld zł, a zatem niemal dwa razy mniej niż rok wcześniej. W tym samym czasie polskie górnictwo odprowadziło ok. 6,5 mld zł różnych podatków i opłat.


Z budżetu wydano na branżę przeszło 716 mln zł. Chodzi o środki m.in. na odwadnianie dawnych kopalń, likwidację zamkniętych już zakładów, naprawę niektórych szkód górniczych oraz osłony socjalne dla pracowników odchodzących z kopalń.

 

W kopalniach drastycznie ograniczono inwestycje. W ubiegłym roku wydano na nie niespełna 1,7 mld zł, a zatem niemal dwa razy mniej niż rok wcześniej.

Według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w ubiegłym roku kopalnie zdołały wydobyć 72,2 mln ton węgla wobec 72,5 mln ton rok wcześniej.

Sprzedaż węgla wyniosła 73,6 mln ton wobec 70,3 mln ton w 2014 roku. Ubiegłoroczne wydobycie węgla było zbliżone do tego z 2014 roku. Tyle że zatrudnienie w branży spadło w tym czasie o ponad 10 tys. osób.

- Trzeba się opierać o rzetelne liczby podawane przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a nie o jakieś wirtualne statystyki podawane przez tak zwanych ekspertów, którzy nie mają o górnictwie zielonego pojęcia - mówi portalowi wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Brutalna prawda jest taka, że mimo trudności wszelkie daniny do Skarbu Państwa i innych instytucji są regularnie odprowadzane. I można powiedzieć, że to dobrze. Tyle że trzeba pamiętać, iż dzieje się to między innymi kosztem inwestycji. Czyli mamy do czynienia z piłowaniem gałęzi, na której siedzimy - zaznacza Wacław Czerkawski.

W końcu 2015 roku górnictwo węgla kamiennego zatrudniało niespełna 92,1 tys. pracowników wobec przeszło 103 tys. rok wcześniej.

Ponad 3 tys. osób skorzystało z działań osłonowych, tzw. urlopów górniczych, a pozostali przeszli m.in. na emerytury. W końcu 2015 roku pod ziemią zatrudnionych było niespełna 70,4 tys. osób.

- Prawda jest taka, że górnictwo w Polsce musi istnieć, trzeba też nieustannie powtarzać, że to właśnie górnictwo jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju - podkreśla Wacław Czerkawski. - Mówienie, że gdzie indziej wydobycie jest tańsze, na przykład w kopalniach odkrywkowych w USA, jest bez sensu. Bo cóż z tego, że jest tańsze, skoro to nie nasz węgiel. Ci, którzy się tak chętnie powołują na gospodarkę rynkową, zapominają, że kiedy nie będziemy mieli własnego surowca, to ten z importu będzie o wiele droższy. Trzeba o tym pamiętać przy tworzeniu programu dla branży - podsumowuje Wacław Czerkawski.

Jerzy Dudała