Górnictwo dołuje notowania akcji PGE, Taurona i Enei


W ostatnich dniach notowania cen akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Tauron Polska Energia oraz Enei sięgnęły swoich najniższych poziomów w historii. Spora część obserwatorów wiąże te spadki z zapowiedziami włączenia się tych grup w ratowanie górnictwa węgla kamiennego.

Od kilku miesięcy kurs największej krajowej grupy energetycznej, czyli PGE, systematycznie maleje. Swoje historyczne minima kurs PGE osiągnął 29 września br. , kiedy wkrótce po otwarciu giełdowej sesji spadł do poziomu 12,88 zł za jedną akcję. Później kurs zaczął rosnąć, by ostatecznie zatrzymać się na kwocie 13,49 zł za akcję, co dało wzrost w ciągu całego dnia o 0,07 proc. (czyli 1 grosz). Wartość obrotu walorami PGE tego dnia przekroczyła 45,8 mln zł.


Podobnie kształtuje się kurs akcji Taurona, który również od kilku miesięcy spada. Co prawda Tauron swój najniższy poziom notowań w historii ma za sobą, ale jest niego bardzo blisko. Akcje Turona najtańsze w historii były 17 sierpnia, kiedy płacono za nie po 3,17 zł za sztukę. Podczas notowań 29 sierpnia osiągano wartości niewiele wyższe – tego dnia kurs wahał się od 3,23 do 3,33 zł, by na zamknięciu zatrzymać się na poziomie 3,29 zł za akcję. To zaledwie 12 groszy powyżej historycznego minimum. Obroty akcjami Taurona 29 września były niewielkie, nieznacznie przekroczyły 7 mln zł.

Nie lepiej jest z Eneą. Poznańska spółka swoje historyczne dno notowań akcji zaliczyła 23 września, kiedy za jedną akcję płacono 12,40 zł. Przez ostatnie kilka dni kurs lekko wzrósł. Podczas sesji 29 września kurs Enei wahał się w przedziale od 12,80 do 13,23 zł, zatrzymując się na zamknięciu giełdowej sesji na poziomie 13,11 zł za akcję. Wartość obrotu przekroczyła 9 mln zł.

Wielu analityków takie zachowanie akcji PGE, Taurona i Enei wiąże z planami włączenia tych grup w ratowanie polskiego górnictwa. Wiadomo, że Tauron prowadzi rozmowy ws. nabycia kopalni Brzeszcze, Enea, po za tym, że chce kupić Bogdankę, to ma zaangażować się jakoś (przejąć w całości?) w Katowicki Holding Węglowy. PGE miałoby z kolei zaangażować się w Kompanię Węglową (starą lub nową). Ocena giełdowego rynku jest taka, że żadnej z tych trzech grup energetycznych kopalnie węgla kamiennego do szczęścia nie są potrzebne, a wręcz przeciwnie, ich przejęcie będzie oznaczało spore obciążenie finansowe i organizacyjne. Specyficznym wyjątkiem jest tu przypadek Enei i Bogdanki.