Czerkawski, ZZGwP: wchodzimy w gotowość strajkową


Piątego października rozpoczynamy serię protestów, pierwszy z nich odbędzie się pod kopalnią Brzeszcze - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.


W poniedziałek 28 września obradował sztab górniczego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Jakie zapadły ustalenia?

- Przede wszystkim nie możemy zostawić tego, że rząd nas oszukał. Zarówno załogi kopalń, jak i górnicze związki czują się oszukane przez rząd PO-PSL.

Rząd składał nic nie warte deklaracje, a ostatecznie nie zrealizował porozumienia, jakie zawarł 17 stycznia 2015 roku z górniczymi związkami.

Dlatego od 1 października wchodzimy w gotowość strajkową. Natomiast 5 października rozpoczynamy serię protestów.

Pierwszy odbędzie się pod kopalnią Brzeszcze?

- Zgadza się, zaczynamy pikietą 5 października pod kopalnią Brzeszcze. Tam są problemy z kwestią pozyskania inwestora dla tej kopalni. A zwi_ązki z Brzeszcz są pełne obaw co do dalszych losów zakładu.

Niewykluczone, że w ostatnim tygodniu przed wyborami parlamentarnymi odbędzie się też akcja protestacyjna w Warszawie.

Atmosfera się zagęszcza...

- Trudno, by było inaczej! Prawdopodobnie z dnia na dzień będzie goręcej.

Dlatego też Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy będzie się spotykał przynajmniej raz w tygodniu i na bieżąco będą podejmowane decyzje dotyczące dalszych protestów.

Będą też akcje mające na celu informowanie mieszkańców Śląska o tym, że rząd nic nie zrobił w górnictwie, ale też w ogóle nie realizuje tzw. programu dla Śląska.

Ten rząd niczego nie zrobił! Niczego nie zdziałał, mimo wielu składanych obietnic i deklaracji. Okazały się one nic nie warte.