Demonstracja górników w Warszawie przeciwko rządowi


Demonstracja w czwartek, 22 października, w Warszawie organizowana przez górniczy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy będzie zwieńczeniem wcześniejszych akcji protestacyjnych, które odbyły się w Brzeszczach i Rudzie Śląskiej.


Górnicze związki protestują przeciwko złamaniu przez rząd porozumienia zawartego z MKPS 17 stycznia 2015 roku, a które zakładało między innymi utworzenie do końca września tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

- Do Warszawy przyjadą nie tylko górnicy, ale również przedstawiciele innych branż, oszukani przez rząd mieszkańcy naszego regionu - zaznacza Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Jak wskazuje górniczy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy - jednocześnie 22 października o godz. 12.00 w ok. stu miastach na terenie całej Polski reprezentanci central związkowych przeprowadzą akcję informacyjną. Celem - wskazują związkowcy - ma być pokazanie, że rząd nie wywiązał się z obietnic dotyczących górnictwa. 

W Warszawie o 12.00 demonstranci mają się pojawić pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Będą tam przedstawiciele różnych branż, nie tylko górnicy. Organizatorzy zaznaczają, że demonstracja będzie zawierać wiele elementów happeningu. Jej uczestnicy zamierzają między innymi zamiast petycji przekazać premier Ewie Kopacz symboliczną wierzbę, na której wyrosły obiecane przez koalicję PO-PSL gruszki.

Po wiecu sprzed Kancelarii Premiera ma wyruszyć kondukt pogrzebowy w kierunku ulicy Wiejskiej, gdzie ma dojść do pochówku trumny z atrybutami obecnego rządu.

Wcześniej demonstracje odbyły się w Brzeszczach - 5 października, gdzie protestowało ponad 10 tysięcy osób, w tym mieszkańcy Brzeszcz żyjących głównie z kopalni oraz w Rudzie Śląskiej - 13 października.Demonstracja 22 października w Warszawie jest zwieńczeniem prowadzonego w ostatnim czasie protestu.

- W Warszawie i w tych stu miastach chcemy głośno i dobitnie zaapelować do Polaków, by nie głosowali na polityków koalicji PO-PSL - podkreśla Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Żeby nie głosowali na ludzi, którzy nie dotrzymują słowa i łamią porozumienie, pod którym własnoręcznie się podpisywali. 

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki zaznacza, że w górnictwie musi się skończyć zaklinanie rzeczywistości, bowiem sytuacja wymaga zdecydowanego i konkretnego działania.

- Pieniądze budżetowe trzeba wydać racjonalnie, na program dobrowolnych odejść, z myślą o ludziach, którzy na zasadzie dobrowolności będą chcieli odejść z kopalń - powiedział portalowi wnp.pl Janusz Steinhoff. - Nowy rząd będzie musiał podjąć konkretne działania, w tym rozmawiać z partnerami społecznymi. Z nimi można się porozumieć, co pokazał przed laty rząd Jerzego Buzka. Trzeba to teraz powtórzyć - podsumował Janusz Steinhoff. 

Jerzy Dudała