Szósty Prezes w firmie


Polskie Spółki Węglowe w tym Katowicki Holding Węglowy ogłosiły postępowanie kwalifikacyjne na członka Zarządu – wiceprezesa ds. restrukturyzacji i rozwoju.


Sytuacja dla nas jest tym bardziej niezrozumiała gdyż żąda się od strony społecznej i od samych pracowników firmy zgody na kolejne ograniczenia wynagrodzeń i przywilejów.
Jak to się ma do ogłoszenia przez Zarząd Spółki programu naprawczego, gdzie wyniki za pierwsze półrocze to minus 109 mln zł., a wypłaty uzależnione są od sprzedaży Zakładu Energetyki Cieplnej.


W 1996r. gdy powstał Katowicki Holding Węglowy w skład, którego wchodziło 11 kopalń, a zatrudnienie wynosiło 50 tysięcy osób Zarząd Spółki liczył co najwyżej 5 osób, dzisiaj gdy w Holdingu są cztery kopalnie, a zatrudnienie wynosi ponad 15 tysięcy osób i wciąż spada tworzy się stanowisko dla nowego prezesa.
Zaskakujące ( bądź też nie ) jest to, że menadżerów tych szuka się na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, gdzie  wszystkie spółki węglowe znajdują się w dramatycznej sytuacji finansowej. Wiadomo jest, że po wyborach wszystko może się zmienić.
Nie łudźmy się, że w takiej umowie bądź kontrakcie, nie znajdzie się gwarancja odpowiedniej odprawy pieniężnej dla takiej osoby. Czyż nie jest tak, że tworzy się dla kolesi bądź znajomych  kolejne synekury, które  będą firmę kosztować ogromne pieniądze.
Samo utworzenie działu dla nowego prezesa to koszt kolejnych kilku milionów  złotych, a jeszcze nie tak dawno zlikwidowano stanowisko dyrektora ekonomiczno-handlowego na kopalniach KHW motywując to oszczędnościami.
Nie jest też tajemnicą, że prezes taki zarabiać będzie kilkadziesiąt tysięcy złotych, gdy przy obecnym zaciskaniu pasa i niedoinwestowaniu kopalń i przemysłu, można by te pieniądze wydać w bardziej racjonalny i przemyślany sposób.
Pensja takiego prezesa to równowartość pensji dla kilkunastu górników i zachodzi zatem pytanie jak się to ma do, sztucznych oszczędności.


Uważamy, że w tak trudnej i skomplikowanej sytuacji finansowej spółki, nie ma żadnego uzasadnienia by dodatkowo zwiększać koszty funkcjonowania firmy poprzez zatrudnienie kolejnego prezesa.

 

Przewodniczący
Związku Zawodowego Górników w Polsce
KHW S. A. przy KWK „Mysłowice-Wesoła”
Sebastian Czogała