Górnicze związki: walczymy o przyszłość górnictwa i całego regionu


Przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego powtarzają, że rząd nic nie zrobił w górnictwie i nie wywiązał się z porozumienia zawartego 17 stycznia br. Kolejna demonstracja w Rudzie Śląskiej. - Nasza akcja dotyczy nie tylko przyszłości górnictwa, ale przyszłości całego regionu - podkreśla MKPS.

 

Za nami demonstracja przed kopalnią Brzeszcze, która zgromadziła ok. 10 tysięcy uczestników. Byli górnicy, mieszkańcy Brzeszcz oraz przedstawiciele innych branż.

 

Kolejna odbędzie się pod kopalnią Pokój w Rudzie Śląskiej we wtorek, 13 października.

Demonstranci o godzinie 15 wyruszyć sprzed kopalni Pokój, skąd przemaszerują pod urząd miasta w Rudzie Śląskiej. Można się spodziewać, że w demonstracji będą uczestniczyć nie tylko górnicy, ale także przedstawiciele innych sektorów oraz władz samorządowych. Te władze doskonale wiedzą, ile kopalnie dają miejsc pracy i ile tych miejsc generują w swoim otoczeniu.

MKPS wskazuje, że rząd PO-PSL niczego nie zrobił od stycznia w górnictwie, a czas zaniechań trwa już od ośmiu lat.
Dotąd nie powstała tzw. Nowa Kompania Węglowa. Niebawem wybory parlamentarne, więc problemami górnictwa będzie się już musiał zająć nowy rząd.

- Celem akcji jest pokazanie społeczności naszego regionu, jak negatywne skutki dla Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego niesie ze sobą złamanie przez obecną koalicję rządową PO-PSL styczniowej umowy społecznej - zaznacza w komunikacie MKPS.

- Będzie to kolejny protest, będziemy przed kopalnią Pokój wskazywać na aktualne zagrożenia wynikające z tego, że nie powstała dotąd Nowa Kompania Węglowa - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak rząd PO-PSL manipuluje opinią publiczną w sprawach górnictwa. Niczego nie zrobiono, rząd nie dotrzymał porozumienia z 17 stycznia tego roku ale rząd udaje, że coś zdołano zdziałać. To, co mówi rząd, całkowicie rozmija się z rzeczywistością. Dlatego będziemy informowali górników i społeczeństwo o tym, jak jest naprawdę - podkreślił Wacław Czerkawski.

Wiadomo, że potem mają być kolejne demonstracje. W ostatnim tygodniu przed wyborami górnicze związki będą demonstrować w stolicy.

- Sprawami górnictwa będzie się już musiał zająć nowy rząd, a sama PO zostanie przez nas oceniona - podkreślił w rozmowie z wnp.pl Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Także po to, żeby ludzie mieli świadomość, na kogo nie należy głosować. Na szczęście naród się budzi, a młode pokolenie Polaków nie ufa Platformie - zaznaczył Dominik Kolorz.

28 września MKPS podjął decyzję o odwieszeniu czynnej akcji protestacyjno-strajkowej. Od 1 października we wszystkich kopalniach węgla kamiennego obowiązuje stan gotowości strajkowej.

Jerzy Dudała