Kto importuje węgiel do Polski i ile?

 

 

W okresie styczeń-marzec 2015 roku wielkość importu, podobnie jak wielkość produkcji węgla kamiennego w polskich kopalniach, uległa zmniejszeniu w porównaniu do analogicznego okresu roku 2014.

 

- Import zmniejszył się o około 31 proc. w stosunku do roku poprzedniego - mówi Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. - Wśród głównych czynników, determinujących rynek węgla energetycznego w pierwszym kwartale tego roku, wymienia się powszechną nadpodaż węgla, a także zdecydowanie mniejsze jego zużycie.

 

Dyrektor Paszcza wskazuje, że dominującym krajem eksportującym węgiel kamienny na polski rynek pozostaje niezmiennie Rosja (w 98 proc. był to węgiel energetyczny).

- Zauważa się znaczny wzrost udziału węgla pochodzącego z Australii (o 40 procent), z której sprowadzany jest węgiel koksowy oraz niemal sześciokrotny wzrost udziału węgla sprowadzanego z Kolumbii, z której sprowadza się węgiel energetyczny - zaznacza Henryk Paszcza. - Natomiast trzykrotnie, w porównaniu z tym samym okresem 2014 roku, zmniejszył się import z Republiki Czeskiej.

Główny strumień importu realizowany był przez północne przejście graniczne Braniewo-Mamonowo oraz wschodnie przejścia graniczne Terespol-Brześć oraz Hrubieszów-Izow.

Natomiast od strony południowej głównymi przejściami są Chałupki-Bohumin oraz Zebrzydowice.

Drogą morską sprowadzono około 42 proc. importu ogółem. Transport ten realizowano poprzez porty w Świnoujściu, Gdyni, Gdańsku i Szczecinie.

Jak wskazuje Henryk Paszcza, węgiel importowany sprzedawany jest głównie w ramach dostaw spot, to jest z trzymiesięcznym terminem dostaw. Przy uwzględnianiu cen w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia, po doliczeniu kosztów transportu do granicy oraz ubezpieczenia, a następnie kosztów od granicy do odbiorcy.

Oznacza to, że ceny zależne są od bieżącej koniunktury, kursów walutowych, przy uwzględnieniu ryzyka opóźnienia dostaw.

Wynik finansowy netto górnictwa po czterech miesiącach tego roku wyniósł minus 800 mln 600 tys. zł.

- Jednym z głównych powodów kłopotów polskiego górnictwa są niskie ceny węgla, a nie kto inny, jak samo górnictwo obecnie jeszcze je obniża - podkreśla Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Po pierwsze pozbywając się przychodów, a po drugie kreując ceny węgla na takim poziomie, że stają się one atrakcyjne jedynie dla importerów. Tylko importerów będzie bowiem stać sprzedawać w Polsce węgiel po tak niskich cenach. Polskich producentów nie będzie stać, bo oni po prostu zbankrutują - zaznacza Jerzy Markowski.

Jerzy Dudała