Wznowiono wydobycie węgla w rejonie wstrząsu w kopalni Wesoła

 

W poniedziałek wznowiono eksploatację węgla ze ściany wydobywczej kopalni Mysłowice-Wesoła, gdzie przed tygodniem doszło do podziemnego wstrząsu. Niegroźnie poturbowanych zostało wtedy sześciu z jedenastu górników, którzy pracowali w zagrożonym rejonie.

 

"W niedzielę zakończono prace profilaktyczne w rejonie tej ściany wydobywczej, odświeżono front robót. Obecnie prace prowadzone są zgodnie z wytycznymi, przyjętymi po tamtym wstrząsie" - poinformował w poniedziałek rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, do której neleży kopalnia, Wojciech Jaros.

 

Po wypadku, do którego doszło w miniony wtorek rano, zdecydowano m.in. o powiększeniu strefy, gdzie ograniczone jest przebywanie ludzi. Zalecono też wydłużenie czasu między zakończeniem pracy kombajnu a podejmowaniem kolejnych działań związanych z eksploatacją. To ważne, bo bezpośrednio po dotarciu przez kombajn do końca takiej trudnej ściany ryzyko wstrząsu jest największe.

 

Jednocześnie eksperci zdecydowali, że gdy prace w ścianie 665 m pod ziemią dojdą do kolejnego miejsca, w którym mogą występować problemy - powinno odbyć się kolejne zebranie komisji dla określenia niezbędnych działań profilaktycznych.

Wstrząs sprzed tygodnia nie był zbyt silny - w dziesięciostopniowej górniczej skali jego siłę oceniono na "piątkę", co odpowiada niespełna 2 stopniom w skali Richtera.

Ściana wydobywcza 665 metrów pod ziemią w kopalni Wesoła (część połączonej kopalni Mysłowice-Wesoła) eksploatowana jest od kilku miesięcy. Przez dobę po wstrząsie nie prowadzono tam żadnych robót górniczych, poza tzw. strzelaniem profilaktycznym, służącym kontrolowanemu odprężaniu górotworu.

Gdy doszło do wtorkowego wstrząsu, w wyrobisku trwały właśnie przygotowania do strzelania profilaktycznego. Górnicy byli wtedy ok. 4 km od szybu. Z jedenastu pracowników znajdujących się w strefie zagrożenia do lekarza zgłosiło się sześciu; jeden z nich trafił do szpitala.

Z danych nadzoru górniczego wynika, że do silnych wstrząsów w kopalniach na Górnym Śląsku dochodzi średnio nawet ponad trzy razy dziennie. Rejestrowane są tylko te określane jako wysokoenergetyczne. W ubiegłym roku w kopalniach węgla kamiennego było ich ponad 1,2 tys., podczas gdy w latach 80. notowano ich ponad 3 tys. rocznie. Wynika to nie tylko ze spadku wydobycia węgla, ale także z lepszej profilaktyki.