Tąpnięcie w KWK Mysłowice-Wesoła

 

26 lipca br. jeden górnik został ranny na skutek wstrząsu o energii 3x105 J (czyli 1,94 w skali Richtera), do którego doszło o godz. 5.52 w kopalni Mysłowice-Wesoła, ruch Wesoła. Kopalnia należy do Katowickiego Holdingu Węglowego.

 

Zdarzenie wystąpiło w ścianie 559 - pokład 510, na poziomie 665 metrów - podczas przygotowań do strzelania profilaktycznego, które w tej niebezpiecznej sytuacji wstrzymano. W rejonie zagrożenia pracowało wówczas 11 osób.

Po wycofaniu pracowników z rejonu wstrząsu do lekarza zgłosiło się sześciu górników. Pięciu z nich nie doznało obrażeń, które kwalifikowane są jako wypadek przy pracy. Jednego górnika, który pracował przy likwidacji chodnika przyścianowego, wytransportowano na noszach. Z powodu silnego bólu w okolicach żeber przewieziony został na hospitalizację do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

 

- Pokład 510 był eksploatowany ścianą 559 od kilku miesięcy. W tym rejonie występowały już wstrząsy wysokoenergetyczne. Ten, do jakie doszło 26 lipca br., tak zwana piątka, relatywnie nie był silny – informuje WUG.

Przez 24 godziny w tym rejonie nie będą prowadzone roboty górniczych, poza strzelaniem profilaktycznym służącym kontrolowanemu odprężeniu górotworu. Oględziny w miejsca zdarzenia zostaną przeprowadzone przez inspektorów OUG i WUG w środę rano (27 bm). Po wizji będzie można stwierdzić jakie były skutki wstrząsu dla pokładu, w którym prowadzono eksploatację i czy doszło do tąpnięcia. Po wizji zostaną podjęte decyzję: kiedy i na jakich warunkach będzie można wznowić wydobycie ścianą 559.