Czerkawski, ZZGwP: może debiut JSW zmieni postrzeganie górnictwa na lepsze

    

Przy obecnych cenach ropy węgiel jest poszukiwanym paliwem - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

 


I co, zainwestował Pan w akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej?

- Niestety nie mam wolnych środków, więc nie mogłem nabyć akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Trochę mi szkoda, bo widać, że był spory popyt, a to dobrze świadczy o polskim górnictwie. Być może dzięki udanemu debiutowi giełdowemu JSW zmieni się na lepsze postrzeganie całego górnictwa.

 


Jest ono bowiem sektorem przyszłościowym, w który warto inwestować. Udany debiut JSW będzie najlepszym dowodem na to, że polskie górnictwo należy rozwijać. Natomiast udany debiut JSW nie będzie oczywiście oznaczał, że wszystko jest tak, jak powinno. Problemów do rozwiązania w górnictwie jest mnóstwo. I może dobre wyniki JSW na giełdzie zmienią postrzeganie górnictwa przez rządzących.

Wierzy Pan w to, że tak się stanie?

- Oby tak było. Mówiąc o Jastrzębskiej Spółce Węglowej, należy podkreślić, że kluczową sprawą będzie przestrzeganie zapisów uzgodnionych porozumień dotyczących Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jeżeli rządzący będą chcieli całkowicie sprywatyzować JSW, to dojdzie do niepokojów społecznych. Nigdy nie zgodzimy się na powtórkę scenariusza z Lubelskim Węglem Bogdanką.

My, jako górnicze związki, nadal musimy robić swoje i zabiegać o przyszłość branży. To, że jest dobra koniunktura na światowym rynku węgla i dobre ceny - nie oznacza wcale, że rozwiązano główne problemy polskiego górnictwa. Wystarczy tu wspomnieć o problemie związanym z brakiem wykwalifikowanej kadry w kopalniach. Ponadto dużo do życzenia pozostawia stan bezpieczeństwa w górnictwie.

Chroniczne niedoinwestowanie skutkuje niskim i stale obniżającym się poziomem wydobycia, przez co brakuje nam węgla. Świadczy o tym fakt, że w 2011 roku import węgla do Polski może wynieść 15 milionów ton. To naprawdę bardzo dużo.

Irytuje to, że my się pozbywamy kopalń, wystarczy wspomnieć Silesię. Jakoś Czechom z EPH opłaca się w nią inwestować, tylko nam nie.

O czym to świadczy?

- To wszystko jest pochodną pasywnej polityki kolejnych rządów wobec górnictwa. Ona skutkuje zwijaniem się naszego górnictwa w postaci spadku wydobycia.

A okazuje się, że przy obecnych cenach ropy węgiel jest poszukiwanym paliwem. I takim pozostanie. Niestety w Unii Europejskiej krzywo spogląda się na wydobycie węgla, choć Unia jest znaczącym tego węgla importerem.

Rozmawiał: Jerzy Dudała